Proč bych se měl zapojit do projektu Člověče, nezlob se?

Zapojením se do projektu dáváte najevo svým zákazníkům, že jste zodpovědný obchodník a prodejce, který si ve své prodejně udrží pořádek. Zákazníci si proto příště opět zvolí nákup ve Vašem obchodě.

Proč se projekt jmenuje „Člověče, nezlob se“?

Název projektu na první pohled ukazuje, že nechceme se zákazníky vyvolávat konflikt, ale naopak se snažíme komunikovat nenásilnou formou. Být „nad věcí“, chovat se zodpovědně, stát si za svým, a zároveň se chovat kultivovaně, může každý z nás.

Je prodej alkoholu nezletilým opravdu tak velký problém?

Při průzkumech vyšlo najevo, že se často pokladní mladistvých zákazníků na věk ani nezeptají. Buď předpokládají, že jsou plnoletí, nebo nechtějí zdržovat ostatní zákazníky a dostat se do nepříjemné situace. Nezletilí na to mnohdy hřeší a bez zábran si jdou koupit alkohol.

Co mi hrozí za prodej alkoholu nezletilým?

Při opakovaném porušení zákona Vám hrozní pokuta až 500 000 Kč nebo zákaz činnosti. Mladiství se k vám budou častěji vracet a pokoušet se koupit alkohol. Ostatní zákazníci si to mohou vyložit jako nezodpovědné chování a chodit nakupovat jinam.

Jak se můžu do projektu zapojit?

Vše začíná důslednou kontrolou věku mladistvých. K tomu Vám pomůže naše instruktážní video. Důslednost vyžadujte u celého personálu. Dalším krokem je vytisknout si oficiální materiály projektu a rozvěsit je po prodejně. Zodpovědnost je na Vás, ochráníte tím sebe, svou práci a svou prodejnu.

Co od projektu očekáváte?

Účelem projektu je zvýšení povědomí o tom, že prodej alkoholu nezletilým je protizákonný. Označení v prodejnách dá nezletilým jednoduše najevo, že nemá smysl snažit se zde alkohol koupit. Na obou stranách se tak předejde trapným a nepříjemným situacím. Pokladní se budou cítit lépe, když budou vědět, jak se zachovat a naučí se řešit krizové situace s klidem.